MEKH_fejlec_1920x500_03.jpg

Tippek, tanácsok

Energetikai audit

Tippek, tanácsok

HÁZTARTÁSI ÉS IRODAI ENERGIA MEGTAKARÍTÁSI TANÁCSOK


+ LIFE-IP North-HU-Trans tananyag

LIFE-IP North-HU-Trans tananyag (Google drive link)

+ Energiatakarékos tippek: villamos energia

Válasszon energiatakarékos berendezéseket!
Vásárlás előtt érdemes alaposan áttanulmányozni az energiacímkéket. Lehetőség szerint válassza az olykor drágább, de hosszú távon költség- és energiatakarékosabb A vagy A+++ osztályú berendezéseket. Ez főleg akkor fontos, ha a gépek állandóan működnek, mint például egy hűtőszekrény. Ha hosszabb ideig nem használunk egy berendezést, húzzuk ki a hálózatból a csatlakozót.

A megfelelő hűtőszekrény kiválasztása
Energiatakarékossági szempontból a fagyasztóberendezések közül ajánlott átlátható fiókosat választani. Ezeknél kevesebb időbe telik, mire megtaláljuk a keresett ételt, így kevesebb hideg levegő áramlik ki.

Tanácsok a hűtőgép elhelyezéséhez, használatához
A hűtőszekrényt jól szellőző, száraz helyiségben, naptól, tűzhelytől, fűtőtesttől távol ajánlott üzemeltetni, ugyanis a külső hőmérséklet 1°C-os emelkedése 5%-kal növeli az energiafelhasználást. A hűtőszekrény akkor működik a leghatékonyabban, ha +7°C a belső hőmérséklet, a fagyasztóládában pedig -18°C. Rendszeresen ellenőrizzük a hűtőgép ajtajának záródását és a szellőzőnyílás tisztaságát. Időnként olvasszuk le a hűtőt, az ajtót pedig ne tartsuk sokáig nyitva, mert ezzel meleg és nedves levegő kerül a berendezésbe. A hűtést nem igénylő élelmiszereket felesleges a hűtőben tárolni. Ne tegyünk a hűtőszekrénybe meleg ételt, mert lehűtése pluszenergiát igényel.

Így használja a mosogatógépet!
A mosogatógépet akkor érdemes beindítani, ha tele tudjuk rakni edényekkel. A kevésbé szennyezett edényeket elég rövid programmal, mérsékelt hőmérsékleten elmosogatni, ami kevesebb elektromos energiát és vizet igényel.

Felejtse el a stand-by üzemmódot!
A készenléti (stand-by) állapotban hagyott, „félig kikapcsolt” gépek is pörgetik a villanyórát. A készülékeken található apró ledek éves szinten több ezer forintot is elvihetnek feleslegesen, ezért ezeket a berendezéseket – tévé, dvd-lejátszó, számítógép, monitor, nyomtató stb. – tanácsos egy kapcsolóval rendelkező hosszabbítóval egyszerre áramtalanítani.

Ne felejtse el a töltőket!
A konnektorban felejtett töltők is szinte észrevétlenül fogyasztják az áramot, ezért fontos, hogy ha nem használjuk, mindig húzzuk ki a telefon- és laptoptöltőket. Azt sem árt tudni, hogy a telefonok, borotvák és elektromos fogkefék hálózatról működtetve kevesebb áramot fogyasztanak, mintha az akkumulátorukat merítenénk.

Cserélje le a hagyományos villanykörtéket!
Az energiatakarékos izzók akár 80%-kal kevesebb áramot fogyasztanak, mint a hagyományos villanykörték. Bár a takarékos égő ára magasabb, mellettük szól, hogy élettartamuk akár nyolc-tízezer óra is lehet, szemben a hagyományos izzók átlagos ezer órájával.

Trükkök az energiatakarékos világításhoz
Engedjük be a természetes fényt, ez nemcsak a pénztárcát, hanem a szemet is kíméli. A lámpákat sem kell sűrűn kapcsolgatni – ez ugyanis rövidíti az élettartamukat –, ha például csak pár percre hagyjuk el a szobát, inkább maradjanak égve. A portalanítás épp ilyen fontos, a kosz ugyanis akár ötven százalékkal blokkolhatja a fénykibocsátást. Bizonyos helyiségekben érdemes mozgásérzékelővel ellátott világítást üzemeltetni, és a fényerősség-szabályzós kapcsolókkal is spórolhatunk.

+ Energiatakarékos tippek: fűtés

Korszerűsítsük fűtésrendszerünket!
Szereljünk fel minden helyiségbe külön programozható termosztátot, radiátorszelepet. Szigeteljük a fűtési csöveket a nem használt helyiségekben, hogy a fűtési energiát csak ott használjuk, ahol valóban szükséges. A fűtőtestek mögé szereljünk hővisszaverő fóliát.

Figyeljünk a karbantartásra!
A fűtési szezon kezdetén légtelenítsük a rendszert, hogy a meleg levegő megfelelően áramolhasson és minden radiátorhoz elérhessen. A fűtőtesteket ne takarjuk el függönnyel, bútorokkal, a vizes ruhákat ne a fűtőtesteken szárítsuk.

A megfelelő hőmérséklet beállítása
Állítsuk lejjebb a termosztát hőfokát, 1°C-kal alacsonyabb hőmérséklet beállításával 6%-kal csökkenthetjük a fűtésköltséget. Az ideális hőmérséklet a nappaliban 20–22°C, a gyerekszobában, dolgozószobában 20°C, a hálószobában 18°C, a fürdőszobában 22-23°C. Gondoskodjunk a megfelelő páratartalomról, párás levegőben alacsonyabb hőfok mellett is megfelelő a hőérzetünk.

Használjuk a nap energiáját!
Napos időben húzzuk el a függönyöket, húzzuk fel a redőnyt, hogy a meleg levegő felfűtse a szobát. Sötétedéskor pedig húzzuk be a függönyöket, engedjük le a redőnyöket, hogy csökkentsük a meleg levegő kiáramlását.

Szellőztessünk hatékonyan!
Szellőztetéskor rövid időre tárjuk ki az ablakokat, csináljunk huzatot. A résnyire nyitva hagyott ablak a falakat is lehűti, amely felfűtése több energiát igényel.

+ Energiatakarékos tippek: vízhasználat

Ne csöpögjön a csap!
Egy csöpögő csap naponta több liternyi vízveszteséget okozhat, ezért fontos, hogy használat után jól zárja el a csapokat, illetve javíttassa meg, amelyik elromlott.

Fürdőkád helyett zuhanyzás
A takarékos zuhanyzáshoz lényegesen kevesebb víz elegendő, mintha teleengedett kádban fürödne.

Használjon kevesebb folyóvizet!
Hosszútávon jelentős összeget lehet spórolni azzal, ha mosogatás, fogmosás vagy zuhanyzás közben csak akkor nyitja meg a vízcsapot, ha tényleg szüksége van a vízre. Ha teheti, fogmosáskor engedje ki előre egy pohárba a szükséges vízmennyiséget. Mosogatásnál is csak az öblítéshez használjon folyóvizet.

A sugárszabályozó csappal spórolhat
A felhasznált vízmennyiség csökkentése érdekében a csapokra érdemes víztakarékos rózsát, vagy az egyre gyakrabban használt sugárrendezőt, perlátort szerelni. Ez a vízcsapra szerelhető eszköz a kiáramló vízsugarat levegő-gyöngyökkel (pearl) dúsítja fel, ami több víz látszatát kelti és erősebb vízsugarat eredményez. A perlátor a levegőt a környezetből nyeri, így működtetése nem igényel pluszenergiát.

Takarékos víztartályok
WC-öblítéshez célszerű víztakarékos tartályt vagy tartály nélküli vízöblítőt felszerelni, ami lehetővé teszi a vízmennyiség szabályozását.

Vízforralás: csak amennyi kell!
Csak annyi vizet forraljon a vízforralóban, amennyire szüksége van, hiszen több víz felforralásához, több villamos energia is szükséges. A tapasztalat azt mutatja, hogy a megmaradt vizet ritkán használjuk fel újra.

Megéri az energiatakarékos gép
Mielőtt megvásárolná új háztartási gépét, érdemes alaposan áttanulmányozni az energiacímkéket. Lehetőség szerint válassza az olykor drágább, de hosszú távon költség- és energiatakarékosabb A vagy A+++ osztályút. Mosógép, mosogatógép vásárlásakor javasolt megnézni, hogy a berendezés rendelkezik-e víz-, illetve energiatakarékos programmal.

+ Energiatakarékos tippek: sütés-főzés-vasalás

Főzzön energiatakarékosan!
Csak akkor kapcsolja be a tűzhelyet, ha már végzett az előkészületekkel és az edény is felkerült a főzőlapra – a helység melegítésére viszont ne használja! Villanytűzhelyen csak síkfenekű edényben főzzön, de a kuktafazék is praktikus, mert a legtöbb étel esetében akár 30-40%-kal lerövidítheti a főzési időt. Ügyeljen a főzőfelület tisztaságára és arra, hogy a gázláng ne érjen túl az edény szélén. Elektromos készülék esetében használjon a főzőlap átmérőjének megfelelő méretű edényt. Főzés közben fedje le az ételt, a forráspont elérése után pedig állítsa takarékra a tűzhelyet.

Használja tudatosan konyhai eszközeit!
Ha kisebb mennyiségű vízre van szüksége, inkább használjon vízforralót, illetve olyan konyhai kisgépet, amely speciálisan egy adott étel vagy ital elkészítésére alkalmas, mint például a tojás- vagy a kávéfőző. Kisebb mennyiségek esetében választhatja a mikrohullámú sütőt is.

Ügyeljen a sütő tisztaságára
Sütés előtt vegye ki a nem használt rácsokat, serpenyőket, és ellenőrizze, hogy a sütő ajtaja jól záródik-e. Mindig tartsa tisztán a sütőt, így jobban visszaveri a hőt.

Gondolkodjon előre!
Ha több ételt szeretne elkészíteni, célszerű egyszerre vagy egymás után megsütni azokat. Javasolt 5-10 perccel hamarabb kikapcsolni a sütőt, mielőtt teljesen elkészül az étel, legtöbbször az utóhő is elegendő a készre sütéshez. A meleget kiolvasztásra is használhatja, de a sütőajtót ne nyitogassa feleslegesen, mert ilyenkor nagy a hőveszteség.

Vasalás energiatudatosan
Ha szárítót használ és hamarabb veszi ki a ruhákat, a vasalás gyorsabb és kevesebb energiát igényel. Lehetőség szerint egyszerre nagyobb mennyiséget vasaljon, és válogassa ki az azonos hőfokigényű ruhákat, a szükségesnél nagyobb hőfokot azonban lehetőség szerint ne használjon.

+ Fűts okosan kampány

A levegőminőség javítása, a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése mindannyiunk érdeke, ezért nem mindegy, mivel fűtünk. A honlap abban segít, hogy fatüzelésnél milyen módszerekkel csökkenthetők a különböző környezetszennyező és egészségre ártalmas hatások, illetve a fűtési kiadások.

További részletek a Fűts okosan honlapján

+ További tippek

Gyűjtsük együtt az energiát!
Hasznos tanácsok a sütés-főzés, a vízfelhasználás, a fűtés, a világítás és többi háztartási munka kapcsán – a lakosságnak, a lakosságtól. Az ötletek segítségével bárki felül tudja vizsgálni az energiafelhasználási szokásait és tudatosabb, takarékosabb megoldásokat próbálhat ki.

További részletek az NKM Gyűjtsük együtt az energiát! oldalán

Energiakaland
A program célja, hogy segítsen a pedagógusoknak az energiatudatosság kialakításában a gyerekek különböző korosztályának 5-től egészen 16 évesekig. Az EnergiaKaland tananyagai és feladatai a Nemzeti Alaptanterv követelményeinek megfelelően, az egységes természettudományos tanítás alapelveivel összhangban készültek.

További részletek az Energiakaland oldalán

+ Irodai energiatakarékossági tippek

Villamos energiára az irodai munka szinte minden területén szükség van. A számítógép használata, a nyomtatás, a fénymásolás, de még a takarítás is áramot igényelnek, emellett a kellemes irodai környezet biztosításához télen fűtjük, míg nyáron hűtjük épületeinket. Az irodák energiafogyasztása és így szén-dioxid-kibocsátása ezért jelentős.

Ha szeretnénk csökkenteni a fogyasztásunkat és ezzel megóvni környezetünket, valamint jelentős összegeket megtakarítani, akkor a következő tippeket érdemes megfontolni.

  • Rendszeresen mérjük és kövessük nyomon fogyasztásunkat – és az eredményről a munkatársakat is tájékoztassuk.
  • Amikor csak lehet, használjunk természetes fényt.
  • Ha mégis világításra van szükségünk, használjunk energiatakarékos világítótesteket.
  • Utolsóként távozva a munkahelyről mindig kapcsoljuk le a világítást.
  • Állítsuk számítógépünket és monitorunkat energiatakarékos üzemmódra.
  • Munkaidő alatt kapcsoljuk elektromos berendezéseinket készenléti (standby) vagy alvó üzemmódba, ha egy darabig nem használjuk őket.
  • Készenléti üzemmód helyett kapcsoljunk ki minden berendezést a nap végén, illetve ha előreláthatólag több mint 2 órán át nem fogjuk használni.
  • Új berendezés vásárlása esetén figyeljük az energiacímkét és válasszunk energiahatékony gépeket.
  • Kapcsoljuk ki estére és hétvégére a légkondicionálót.
  • Lift helyett válasszuk a lépcsőt, ezzel nem csak energiát spórolunk, az egészségüknek is jót teszünk.
  • Vegyünk vissza a fényerőből: a monitor és a telefon fényerejének csökkentésével energiát spórolhatunk.
  • Figyeljünk a papírhasználatra, csak azt nyomtassuk ki, amit feltétlenül szükséges.
  • Nyomtassunk a papír mindkét oldalára, ha lehet, több oldalt nyomtassunk a lap egy-egy oldalára.
  • Színes nyomtatás helyett válasszuk a szürkeárnyalatos vagy fekete-fehér nyomtatást.
  • A papíralapú terjesztés helyett inkább elektronikusan osszuk meg a dokumentumokat.
  • A konyhai eszközök (pl. hűtő, mikrohullámú-sütő, vízmelegítő, vízforraló) használata során se feledkezzünk meg az energiahatékonyság alapelveiről. Győződjünk meg róla, hogy a hűtőszekrény megfelelő hőfokra van-e beállítva (hűtőnél 7°C, mélyhűtőnél –18°C), ellenőrizzük a vízmelegítő hőfokát (60-80°C helyett 50°C is elegendő).
  • Egyszerű megoldásokkal, például függöny vagy ablakpárna használatával is növelhetjük az épület szigetelésének hatékonyságát.
  • Télen engedjük be a napfényt, húzzuk el a függönyöket nappalra, a munka végeztével pedig minden helyiségben húzzuk be őket.
  • Nyáron a déli órákban húzzuk be a függönyt és engedjük le a redőnyöket, ezzel is csökkentve az épület felmelegedését és a légkondicionáló berendezések használatát.
  • Mennyezeti fényforrás helyett, amikor csak lehet, használjunk asztali lámpát.
  • Figyeljünk az ideális hőmérséklet fenntartására: télen 20-22°C, nyáron 23-26°C.
  • Éjszakákra, hétvégékre és szünnapokra vegyük lejjebb a fűtést. Fontoljuk meg programozható termosztátok vagy termosztatikus radiátorszelepek beszerelését.
  • Az erős napfény ellen nyáron használjunk az ablakokon sötétítőket és árnyékolókat.
  • Győződjünk meg róla, hogy a szellőztetőrendszer nyílásai szabadok, nem pakoltunk-e eléjük irodai eszközöket.
  • Ne helyezzünk semmit a radiátor közvetlen közelébe, rá vagy mellé.
  • Az épület azon részeit, ahol a dolgozók nem töltenek huzamosabb időt (pl. folyosó, tárolóhelyiségek), nem szükséges olyan melegre fűteni, mint az irodaszobákat.
  • Biztosítsuk a fűtési-szellőztetési rendszer állandó takarítását és karbantartását.
  • Rendszeresen tisztítsuk a radiátorokat és a szellőzőnyílásokat.
  • Ellenőrizzük, hogy az ajtók és ablakok jól illeszkednek-e.
  • Fűtési szezon alatt csukjuk be az ajtókat, szellőztetéskor az ablakokat csak rövid időre (max. 5-10 percre) tárjuk ki.
divs-7-05.jpg